Często z dużych projektów zostają mi końcówki koralików, kamieni naturalnych, czy przekładek. Jest ich za mało żeby stworzyć okazały naszyjnik lub bransoletkę. W rezultacie leżą miesiącami na biurku w mojej pracowni, aż urośnie pokaźna sterta i natchnie mnie co z nimi zrobić. Dziś pokaże Wam jak zrobić kolczyki w stylu etno, do stworzenia których wykorzystać możecie pozostałości z poprzednich kursów. Ich wykonanie zajmie dosłownie 5 minut!
Materiały potrzebne do wykonania kolczyków:
Baza kolczyka – posrebrzana z uchwytem, na parę kolczyków oczywiście 2szt.
Końcówki do biżuterii – do wklejania w kształcie walca, średnica wewnętrzna 5mm. Będą potrzebne do wykończenia chwostów.
Chwosty – z nici nylonowych z połyskiem, 45mm. Do swoich kolczyków wybrałam neonowy róż, turkusowe oraz szare, Ty oczywiście możesz wybrać inne, w komponujące się z koralikami, których będziesz chciała użyć.
Koraliki – mix okrągłych koralików w rozmiarach 4-8mm: czarne Rubbery 8mm, różowobiałe powlekane 4mm. Nadadzą się praktycznie każde koraliki, które zostały Ci z starych projektów :).
Kamienie naturalne – 4-6mm – agat, obsydian śnieżny lub inny kamień w takim rozmiarze
Przekładki jubilerskie – GlitteRing z cyrkoniami 5mm oraz gładkie posrebrzane przekładki oponki 2x4mm
Klej jubilerski – do wklejenia chwostów w końcówki, np. UHU, Hasulith.
Z narzędzi potrzebne będą bociany okrągłe oraz płaskie.
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziesz tutaj. Elementem obowiązkowym jest baza kolczyka i oczywiście bigle :). Reszta zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni i tego co akurat masz pod ręką, w końcu ideą tego projektu jest wykorzystanie koralikowych pozostałości :). Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych pomysłów!
Wykonanie:
1. Zaczynamy od wklejenia chwostów w końcówki. Do wnętrza końcówki wpuszczamy odrobinę kleju jubilerskiego i wsuwamy w nią chwost.
3. Na bazę nakładamy wybrane koraliki i przekładki. Do neonowo różowego chwosta dobrałam czarne koraliki Rubbery 8mm oraz jasnoróżowe koraliki powlekane 4mm. Całość dopełniają dwa rodzaje przekładek – GlitteRing oraz gładkie metalowe. Następnie, zamykamy bazę wciskając drut z powrotem w zacisk.
10. W drugiej wersji, odważniejsze turkusowe chwosty połączyłam z agatem w kolorze gołębio-szarym oraz czarnym obsydianem śnieżnym. Wykorzystałam dwa rodzaje przekładek – z cyrkoniami i gładkie.
Jestem pewna, że w swoich kolekcjach biżuterii macie również egzemplarze powstałe z „resztek”. Pochwalcie się swoimi pomysłami na Instagramie lub Facebook’u! Wystarczy oznaczyć zdjęcie tagiem #kurspasart.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Draganek-Zając
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Mycia zaprasza Was na brick stitch tutorial, w którym zaprezentuje nie tylko sam ścieg, ale i piękne kolczyki arbuzki. Lato wciąż trwa, więc to dobry moment na stworzenie takich smakowitych kolczyków :). Do dzieła!
Brick Stitch jest jednym z podstawowych ściegów, który warto opanować, ponieważ daje niesamowite możliwości, jeśli popuści się wodze fantazji :). Zapraszam na kurs!
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziesz tutaj. Jeśli któregoś z produktów zabraknie, spróbuj dobrać spośród pasartowej oferty alternatywę. Jeśli pojawi się przy tym jakiś problem, napisz do nas, postaramy się pomóc :). Pamiętaj też, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki – ścieg Brick stitch możesz wykorzystać do tworzenia innych ciekawych projektów :). Powodzenia!
Gotowi :)? No to zaczynamy!
1. Przystępujemy do pracy, nawlekając około metra nici na igłę, pozostawiając jeden koniec krótszy od drugiego.
3. Teraz do koralika, który jest od strony końca nici, wbijamy igłę tak jak widać to na zdjęciu. Powstanie nam mini murek. I w sumie moglibyśmy zaczynać naszą robótkę, ale na pierwszy raz ułatwimy sobie zadanie eliminując ślizganie się koralików.
4. Wkłuwamy się igłą do koralika tak. aby nasze dwie nitki były na dole i wychodziły z różnych „dziurek”. Wiążemy dwa razy dzięki temu „murek” będzie nieruchomy i wracamy igłą w miejsce punktu 3.
10. Znowu nawlekamy 2 koraliki. Punkty od 5 do 9 będą się powtarzać przez 9 rzędów. Między czerwone koraliki należy wpleść kilka czarnych, które będą naszymi pestkami. Wedle uznania. :) Kilka zdjęć poniżej z przerobienia kolejnego rzędu dla utrwalenia.
11. Musimy mieć 9 rzędów, licząc pierwszym czerwonego arbuza. Teraz robimy skórkę. Kolejne dwa rzędy robimy tak samo jak na poprzednich zdjęciach.
(Rząd 10 zaczynamy nawlekając koralik biały czerwony. Kończymy również koralikiem białym. Rząd 11 zaczynamy nawlekając koralik zielony i biały, przerabiamy czerwonym kończąc białym i jednym zielonym).
12. Mamy teraz 11 rzędów i będziemy zwężać naszego arbuza. Tym razem rozpoczynając nowy rząd nawlekamy tylko jeden koralik. Nawlekamy zielony. Przerabiamy białym. Kończymy koralikiem zielonym z tą różnicą, że w ostatnie miejsce nie wbijamy się już dwukrotnie tylko jeden raz.
16. Powinnyśmy mieć dwie nitki u góry. Nawlekamy teraz 5 koralików 15/0 i wkłuwamy się do dziurki obok. I kierujemy się do dołu. Gdzieś w połowie z powrotem do góry.
Zabawa BRICK STITCH przynosi wiele satysfakcji. Kto wie, może będę miała okazję do pokazania wam innych wspaniałości, które można tworzyć za pomocą tego ściegu. Dajcie znać jak Wam się podobają nasze arbuzki, do usłyszenia!
Monika Wojdyła – mama dwójki chłopaków, całkowicie uzależniona od koralików. Ma głowę pełną pomysłów i koralikuje nawet przez sen. Rano wszystko przenosi na papier i zabiera się do pracy. Lubi wyzwania dlatego wciąż stara się uczyć czegoś nowego. Chłopaki dzielnie mamę wspierają, mają już nawet na swoim koncie kilka fajnych projektów :). Więcej prac Moniki możecie zobaczyć na jej stronie na fb.
W dzisiejszym kursie DIY, Jasamira pokaże Wam jak zrobić kolczyki i bransoletkę z hematytów i kryształków, które tworzą razem piękny i elegancki komplet. Tak wyjątkowa biżuteria wprost idealnie nadaje się na ręcznie robiony prezent, który możesz podarować bliskiej osobie. Zobacz jak go wykonać!
Materiały potrzebne do wykonania kolczyków i bransoletki:
Igła jubilerska – taka, która przejdzie przez otwór najmniejszych koralików z projektu, w tym przypadku kryształków drop
Nić jubilerska – One-G w kolorze zbliżonym do kolorystyki projektu, by nić nie była zbytnio widoczna
Kółka montażowe – w rozmiarze ok 6mm, potrzebne do zamontowania zapięcia w bransoletce
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kompletu znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że swój projekt możesz wykonać w zupełnie innej kolorystyce – w pasartowej ofercie znajdziesz sporo rodzajów hematytów i kryształków :). Kurs służy przede wszystkim nauce techniki – liczymy na to, że zainspiruje Cię do stworzenia czegoś własnego, dlatego nawet jeśli któregoś z użytych przez Jasamirę produktu zabraknie, nie rezygnuj z wykonania kompletu!
Jak Wam się podoba ten hematytowy komplet? Czekamy na Wasze komentarze :)!
Izabela Grzeszczyk – w internecie znana jako Jasamira. Z wykształcenia jest socjologiem, ale swoje kroki skierowała w stronę artystyczną, zostawiając socjologię wyłącznie na dyplomie. Tworzeniem biżuterii zajmuje się od 10 lat, tworząc projekty z koralików, witrażu i sutaszu. Handmade to nie jedyny artystyczny konik Izy. Świetnie gra na gitarze, ucząc gry małe dzieci. Gitara otworzyła Izie drzwi do dwóch zespołów, z którymi zwiedziła pół świata. Jasamirę można poznać bliżej na Facebooku oraz http://arimasaj.blogspot.com/
Agnieszka Wajzer-Nowak, zaprasza Was na tutorial chainmail. To niezwykła technika, dzięki której z niepozornych kółek montażowych i koralików, stworzyć można prawdziwe cuda. Efektem końcowym są bardzo ciekawe bransoletki – sami oceńcie :).
Kryształki – w błękitnej bransoletce Agnieszka użyła kryształków o wymiarach 3x4mm
Kamienie naturalne – kryształki z pierwszej bransoletki zastąpić można dowolnymi kamieniami naturalnymi wielkości 6mm. W drugiej bransoletce Aga użyła fasetowanych agatów wielkości 8mm
Kółka montażowe – typu otwartego. Do mniejszych koralików np. kryształków CrystaLove w pierwszej bransoletce (zakładanych podwójnie) lub do koralików 6mm, potrzebne będą kółeczka 5 i 7mm, do większych koralików i kamieni 8mm, potrzebować będziemy kółeczek 6 i 8mm
Zapięcie do biżuterii – Aga zdecydowała się na zapięcie typu toggle, pamiętaj, by długość zapięcia uwzględnić w wymiarach bransoletki
Chwosty – możesz wybrać chwosta 30 lub 45mm, w zależności od tego jakie ozdoby preferujesz :)
Zawieszki – Aga skusiła się na owieczkę i sówkę, ale pamiętaj, że Ty masz pełną dowolność ;)!
Klej – potrzebny do zabezpieczenia supełka żyłki, np. pattex
Narzędzia jubilerskie – tworzenie biżuterii techniką chainmail bez odpowiednich narzędzi jest praktycznie niemożliwe. W filmiku Aga prezentuje narzędzia, które znacznie ułatwią Ci pracę :).
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletek znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki – nawet jeśli któregoś z produktów użytych przez Agnieszkę zabraknie, możesz użyć dowolnych koralików czy kamieni :). Wykonaj bransoletkę w własnym, unikalnym stylu!
Choć technika chainmail początkowo może się wydawać skomplikowana, to tylko pozory :). Wystarczy wprawa i odrobina cierpliwości :). Tworząc bazę bransoletki z kółeczek, trzymaj się schematu Agnieszki:
2 małe kółeczka, 2 małe kółeczka , 4 duże kółeczka,
2 małe kółeczka, 2 małe kółeczka , 4 duże kółeczka i tak dalej :)
Mamy nadzieję, że bransoletki chainmail przypadły Wam do gustu i skusicie się na stworzenie własnych :). Koniecznie podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami! Powodzenia ;)!
Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.
Marta Draganek przygotowała kurs DIY w którym zaprezentuje Wam ścieg peyote. Kurs ten jest wstępem do większych projektów z wykorzystaniem ściegu pejotlowego (ang. peyote stitch). Przygotujemy delikatny wisiorek w minimalistycznym stylu. Jego podstawę stanowić będą drobne koraliki TOHO w pastelowych kolorach. Z wykonaniem biżuterii, dzięki dużej liczbie zdjęć, poradzą sobie nawet osoby początkujące, które z beadingiem nigdy wcześniej nie miały nic wspólnego.
Koraliki Toho – Round 11/0 w trzech kolorach – na swój wisiorek wybrałam koraliki w turkusie oraz dwóch odcieniach różu. Bardzo ważne jest, aby były to koraliki tego właśnie producenta, ponieważ są one równej wielkości. Jeśli poszczególne elementy będą się między sobą choć trochę różniły rozmiarem, zawieszka może się pofalować
Nici jubilerskie– One-G lub nić monofilowa – przy jasnych koralikach sprawdzą się nici w kolorze białym lub bezbarwna żyłka
Igła jubilerska – do koralików– na tyle cienka, aby kilkakrotnie przeszła przez pojedynczy koralik. Ja korzystam z igły w rozmiarze 12
Łańcuszek – ze stali nierdzewnej o drobnych ogniwach 1,8×2,2mm. Długość zależy od Waszych preferencji – ja wykorzystam 2 odcinki o długości ok. 20cm
Kółka montażowe – otwarte 6mm w kolorze oksydowanego srebra – do zamontowania zapięcia
Do zamontowania zapięcia przydadzą się szczypce płaskie.
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania wisiorka, znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że kurs służy głównie nauce techniki, swój wisiorek peyote możesz wykonać w zupełnie innej kolorystyce!
Zawieszkę wykonamy według poniższego schematu. Osobom wprawionym w ściegu peyote sam schemat zawieszki z pewnością wystarczy, aby wykonać wisiorek. Pierwszy rząd koralików oznaczyłam zygzakiem.
Jeśli nigdy nie mieliście styczności ze ściegiem pejotlowym, kierujcie się zdjęciami. Jest ich mnóstwo i dokładnie, koralik po koraliku, pokazują jak poradzić sobie z tym projektem.
1. Zaczynamy od nawleczenia na nitkę o długości ok. 1,5m 3 koralików w kolorze ciemnoróżowym, 7 jasnoróżowych i znów 3 ciemnoróżowych [3 CR, 7 JR, 3 CR].
2. Zawracamy igłą i co drugi koralik wplatamy następującą sekwencję: [CR, 2 JR, T, 2 JR, CR]. Kropeczkami oznaczyłam koraliki dodawane w danym rzędzie.
3. Ponieważ jest to ścieg pejotlowy nieparzysty (nieparzysta liczba koralików w rzędzie), przed dodaniem ostatniego ciemnoróżowego koralika, będziemy musieli wykonać coś w rodzaju „zwrotu”. Zamiast od razu dodać ostatni koralik, przechodzimy igłą przez dwa ciemnoróżowe koraliki z pierwszego rzędu.
4. Teraz dopiero możemy dodać ostatni ciemnoróżowy koralik z sekwencji drugiego rzędu. Wbijamy igłę w dół na ukos przez dwa ciemnoróżowe koraliki z rzędu pierwszego.
30. Długość łańcuszka będzie oczywiście zależała od Waszych preferencji. Mój ma ok. 20cm. Przyszywamy go na okrętkę do narożnego koralika. Alternatywnym rozwiązaniem jest zaczepienie łańcuszka przy pomocy drobnego kółeczka montażowego.
32. Aby ukryć wystające końce nitki, przechodzimy igłą przez kolejne koraliki zawieszki do momentu, aż nitka zrobi się zbyt krótka, by kontynuować. Jej nadmiar obcinamy.
33. Pozostało już tylko zamocować zapięcie. Rozginamy kółeczko montażowe przy pomocy szczypiec płaskich i zaczepiamy karabińczyk. Na drugim końcu łańcuszka mocujemy samo kółeczko.
Ścieg pejotlowy można wykorzystać do tworzenia większych form. Drobne geometryczne elementy można łączyć w okazałe wisiory, naszyjniki, kolczyki, czy pierścionki.
Jestem przekonana, że Wy również z wykorzystaniem ściegu peyote stworzycie mnóstwo niesamowitych projektów!
Pozdrawiam serdecznie, Marta Draganek-Zając
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Marta Draganek przygotowała dla Was kurs DIY, w którym pokaże jak zrobić naszyjnik i bransoletkę z hematytów. Jest to dość nietypowy beadingowy projekt. Nietypowy, ponieważ zamiast drobnych szklanych koralików, wykorzystamy dwa rodzaje hematytu. Przy zastosowaniu niezwykle prostego ściegu, uzyskamy efekt eleganckiej biżuterii, rodem z najlepszej pracowni złotniczej!
Kółeczka montażowe – otwarte – do zamocowania zapięcia. Niezwykle ważna jest w tym przypadku średnica ogniwka oraz grubość drutu – kółeczko musi się zmieścić w otwór hematytowej kostki. Odpowiednie będą kółeczka o średnicy 6mm oraz grubości drutu 0,7mm.
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kompletu znajdziesz tutaj.
Wykonanie
Przygotujemy dzisiaj komplet biżuterii – bransoletkę oraz naszyjnik. Wykonamy je dokładnie tym samym ściegiem. Jest on bardzo prosty, dlatego myślę, że poradzi z nim sobie każdy – nawet początkujący rękodzielnik.
Zaczynamy od bransoletki.
Przygotowujemy igłę z nitką – nitka powinna być na tyle długa, aby wygodnie Wam się z nią pracowało. Zbyt długa plącze się, robią się na niej supełki. Zbyt krótką trzeba co chwilę dowiązywać. Dla mnie optymalna jest taka o długości max. 1,5m.
Zaczynamy od nawleczenia prostokątnego hematytu (pozostawiamy koniec nitki o długości ok. 0,5m).
Przeszywamy oba koraliki jeszcze raz lub dwa – jest to początek naszego sznura, o który później zaczepimy zapięcie, dlatego musimy mieć pewność, że nitka wytrzyma naprężenie i nie przetrze się w czasie użytkowania biżuterii.
Następnie, dodajemy kostkę z drugiej strony prostokątnego hematytu – tj. nabieramy kostkę na igłę, wbijamy się w drugi otwór prostokątnego koralika i wracamy przez pierwszą kostkę, otwór prostokątnego hematytu, z powrotem do drugiej kostki.
Rozbudowujemy sznur dodając na przemian kostki i prostokątne hematyty, aż do uzyskania odpowiedniej długości bransoletki. Jeśli w między czasie skończy Wam się nitka, wystarczy na supełek dowiązać nową, a końce schować przeciągając je przez otwory kolejnych koralików.
Mój sznur jest gotowy. Pozostało już tylko zamocować zapięcie. Przy pomocy szczypiec płaskich rozginamy kółeczko montażowe i zaczepiamy karabińczyk o skrajną kostkę hematytu. Z drugiej strony sznura montujemy samo kółeczko lub kółeczko z łańcuszkiem regulacyjnym.
Ścieg mamy już opanowany, możemy się zatem zabrać za naszyjnik.
Rozpoczynamy go dokładnie w ten sam sposób co bransoletkę. Wplatamy na przemian kostki i prostokątne hematyty. Po siódmym prostokątnym koraliku, stworzymy rozgałęzienie naszyjnika. Jak widzicie na zdjęciu, pozostawiony na początku pół-metrowy koniec nitki przeciągnęłam w górę koralików, tak aby mieć możliwość rozbudowania sznura zarówno z prawej, jak i z lewej strony. W tym miejscu, zamiast pojedynczej kostki, dodamy dwa prostokątne hematyty.
W ten sam sposób wplatamy prostokątny hematyt z lewej strony i rozbudowujemy oba sznury, aż do uzyskania odpowiedniej długości naszyjnika – każdy z moich sznurów bocznych ma po 22cm, ale to już oczywiście zależy od Waszych preferencji. Naszyjnik wykańczamy dokładnie w ten sam sposób co bransoletkę, tj. zaczepiamy kółeczka montażowe z karabińczykiem o ostatnie kostki hematytu.
Aby rozgałęzienie naszyjnika mocno się trzymało, po zakończeniu obu sznurów, zazwyczaj wplatam zupełnie nową nitkę i przeciągam ją jeszcze raz przez wszystkie koraliki naszyjnika. Jest to dosyć żmudna praca, jednak dzięki temu mam pewność, że nitka się nie przerwie, a biżuteria będzie służyć moim klientkom przez bardzo długi czas.
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Paula Banaszak zaprasza Was na kurs DIY, w którym pokaże jak opleść rivoli. Jak wiadomo kryształy są ponadczasowe. W szczególności te marki Swarovski. Dodają uroku niemal każdej stylizacji. Same w sobie są na tyle wyjątkowe, że nie wymagają zbyt „pstrokatej” oprawy. Przed Wami kolejny kurs. Tym razem zawieszka w kształcie gwiazdy ( 3D open shape), której centralnym elementem jest właśnie ‘Swarek’ :).
Igła jubilerska – cienka igła do nawlekania koralików, w rozmiarze 10/13
Koraliki TOHO – koraliki w rozmiarze 11/0 w dwóch kolorach (u nas są to: Opaque Jet i Inside-Color Gray / Gun Metal Lined ) i w rozmiarze 15/0 w jednym kolorze u nas: (Inside-Color Rainbow / Crystal / Gray Lined) – pamiętaj, że kolorystyka zaprezentowana w kursie to jedynie propozycja – możesz postawić na zupełnie inne kolory :)
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki – Twój naszyjnik może mieć zupełnie inne kolory :). Możesz zdecydować się na inny kolor “serca” naszej gwiazdy czyli rivoli. Szeroki wybór kolorów TOHO też sprzyja eksperymentom :).
11. Kiedy pociągniecie trochę mocniej za żyłkę zauważycie, że koraliki zaczynają się układać w tzw. czapeczkę. I ponownie na końcu okrążenia, przechodzimy przez dwa koraliki (tak jak na zdjęciu).
17. Pociągam za nić nieco mocniej, żeby koraliki dobrze zabezpieczyły kryształek. Jeśli wydaje Wam się, że rivoli „lata” między koralikami, możecie wykonać jeszcze jedno okrążenie.
49. Dodajemy trzeci koralik ale uwaga,wbijamy się w kolejny koralik, który wystaje z robótki (licząc od koralika, z którego wystaje nasza nić, w czwarty)
72. Z pozostałymi bokami gwiazdy postępujemy tak samo (pamietając o „przeskoku” trzeciego dodawanego koralika). Dodając ostatni czarny koralik, przechodzimy przez dwa szare TOHO (fotka z prawej strony).
74. Musimy teraz połączyć przód i tył. W tym celu dodajemy jeszcze jedno pomocnicze okrążenie. Dodajemy po jednym koraliku w danym kolorze (na czubkach szary, na bokach czarny).
Paula Banaszak – aktualnie przede wszystkim żona i mama energicznej dziewczynki, z rękodziełem ma do czynienia praktycznie od zawsze. Koralikowaniem zainteresowała się 3 lata temu, zaczynając od sznurów szydełkowo-koralikowych. Kocha robić to co robi i lubi zarażać innych swoją miłością do koralików. Więcej prac Pauli znajdziecie na jej blogu oraz na profilu na facebooku.
Lato nieubłaganie zmierza ku końcowi. Chłodne wieczory i poranki skłaniają do myślenia o jesieni. Nic więc dziwnego, że w takim klimacie będzie nasz dzisiejszy projekt. Zwiewna biżuteria w stylu BOHO doskonale sprawdzi się w ostatnich dniach lata. Przygotujemy komplet – długi naszyjnik i kolczyki. Bazą, która nada nam letniej lekkości będą piórka. Jesiennym akcentem stanie się stonowana kolorystyka. Prosty projekt, z którym poradzą sobie nawet początkujący twórcy handmade!
Piórka – Ozdobne piórka pawie o długości 3-4cm. Można je zastąpić takimi o długości 8-9cm, jednak wówczas skróciłabym troszkę łańcuszki wykorzystane w tym projekcie. Potrzebujemy 6 piórek – 4szt do kolczyków oraz 2szt do naszyjnika.
Koraliki – szklane MIST 4mm, w kolorze popielatym 20 szt. Odcień koralików dobrałam pod kolor piórek.
Kamienie naturalne – jadeit 10 mm w intensywnie pomarańczowym odcieniu 1szt. Pojedynczy koralik został mi z wcześniejszego projektu. Pomyślałam, że przyda się jako centralny element naszyjnika – będzie stanowił mocny akcent kolorystyczny. W jego miejsce można wykorzystać inny koralik lub metalowy łącznik. Świetnie pasowałby tutaj taki w formie łapacza snów.
Łańcuszek – delikatny łańcuszek ze stali nierdzewnej – pancerka 1,8x 2,2mm. Naszyjnik ok. 85cm, kolczyki ok. 30cm
Końcówki do biżuterii– zaciskowe 6x3mm – niezbędne do zamocowania piórek na łańcuszku
Szpilki jubilerskie – haczyki 20mm, kolor oksydowanego srebra – posłużą nam do podwieszenia koralików – 11szt
Bigle – klasyczne bigle z kulką ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna nie odbarwia się, nie śniedzieje. Jeśli więc chcecie, aby Wasza biżuteria zachowała piękny wygląd przez długi czas, warto wybierać elementy z tego metalu.
Z narzędzi potrzebne będą szczypce tnące, płaskie oraz okrągłe bociany.
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kompletu znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasz kurs służy przede wszystkim inspiracji – z użytymi materiałami możesz dowolnie eksperymentować. Do wykonania tego kompletu, wykorzystać możesz koraliki lub kamienie, które pozostały Ci z poprzednich projektów. Powodzenia!
Wykonanie
Najpierw pokaże Wam jak zrobić kolczyki. Końce ozdobnych piórek zakuwamy w metalowe końcówki. Wystarczy wsunąć koniec piórka w końcówkę i zacisnąć jej skrzydełka przy pomocy szczypiec płaskich. Zwróćcie uwagę, aby skrzydełka zacisku znalazły się od spodu piórek.
Wystający koniec szpilki formujemy w haczyk – najpierw, przy pomocy bocianów okrągłych, odginamy go pod kątem 90 stopni, następnie owijamy szpilkę wokół jednego z nosków szczypiec. Jeśli korzystacie ze szpilek dłuższych niż 20mm, warto je najpierw skrócić za pomocą szczypiec tnących, tak, aby wystający koniec miał maksymalnie 1cm długości.
W podobny sposób przygotowujemy drugie piórko, tym razem podwieszając je na łańcuszku o długości 10cm. Oba łańcuszki zawieszamy na kółeczku montażowym z biglem. Pierwszy kolczyk gotowy!
Zaczynamy od przygotowania piórek na łańcuszkach, dokładnie w ten sam sposób, co w przypadku kolczyków. Zamiast podwieszać je na biglu, zaczepiamy łańcuszki o większy koralik na szpilce lub metalowy łącznik.
Na końcach łańcuszków przyczepiamy po dwa drobne koraliki MIST na szpilkach haczykach, kolejne 4cm odcinki łańcuszka i znów po dwa koraliki MIST. Na koniec, zawieszamy całość na łańcuszkach o długości 27cm.
Dzisiejszy projekt jest idealnym przykładem tego, że nie potrzeba wielkich umiejętności, czy bardzo drogich materiałów, aby stworzyć coś pięknego. Ja wybrałam piórka w bardzo stonowanej kolorystyce, myślę jednak, że świetnie wyglądałyby również piórka przepiórcze w mocniejszych odcieniach.
Mam nadzieję, że takie oryginalne ozdoby umilą Wam ostatnie dni lata.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Draganek-Zając
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Zapraszamy Was na kurs DIY, w którym Magda – TakaYa, pokaże jak zrobić bransoletkę z koralików TOHO. Bransoletka jodełka, choć może wydawać się trudna w wykonaniu, w rzeczywistości wcale taka nie jest. A efekt końcowy, no cóż, same oceńcie :). Nam się bardzo podoba!
Kłaniam się pięknie. W tym tutorialu chcę Ci pokazać jak samodzielnie możesz wykonać bransoletkę „jodełkę” z koralików TOHO. Jest to prostsze, niż się spodziewasz. A efekt – bardzo elegancki! Zatem zaczynamy od zakupów w pasart.pl
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki, znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że kurs służy głównie nauce techniki – przygotuj jodełkę w swoich ulubionych kolorach!
Koraliki TOHO – rozmiar 11/0 – ja wybrałam trzy jasne, pastelowe, romantyczne kolory z oferty Pasartu: inside color crystal lavender lined , transparent frosted crystal oraz silver lined frosted rainbow rossaline
Koraliki TOHO – rozmiar 8/0 w kolorzez silver lined Lt topaz
Nici jubilerskie – nylonowe do beadingu – ja wybrałam One G w kolorze białym
5. Skierowałam nic w dół, dzieląc moje 6 koralików na 2 grupki po 3, i teraz przechodzę igłą przez te 3 koraliki, które nałożyłam na nić jako pierwsze. Igłę wkładam tuż za moim stoperkiem.
9. Koraliki zsuwam na koniec nici, a igłą wchodzę w koralik który w kolejności nawleczenia był 4-ty. Inaczej mówiąc: wchodzę w drugą trójkę wcześniej nawleczonych koralików od strony gdzie NIE ma nici. Przewlekam nić przez koralik 4,5,6.
15. Mam już 4 słupki. Uwaga: nić trzeba nieco dociągnąć, tak by słupki nie „rozłaziły się”, jednak nie rób tego zbyt mocno. Jeśli nić dociągniesz za mocno, twoja baza będzie pofalowana.
32. Odwracam pracę jodełką do góry. Nabieram na igłę 4 koraliki 11-tki drugiego z wybranych kolorów. Wybieram środkowy koralik kolejnej kolumny (od początku licząc będzie to 4-ta).
39. Po nabraniu kolejnych 4-ech bladoróżowych, wchodzę igłą do kolumny z której przed chwilą wyszłam. Zawsze robię to POD wcześniej przyszytymi koralikami!
49. Moja nić teraz jest w tej samej dziurce, z której cała praca się rozpoczęła. Pozostawiony za stoperem kawałek nici to ten na dole, a nić którą szyłam, to nić na górze.
54. Dodaję kolejne dwie 11tki. I przeciągam nić przez ostatnią kolumnę 8-em, i tak jak poprzednio, gdy montowałam pierwszą część zapięcia, kilkukrotnie powtarzam przeszycie przez uchwyt zapięcia.
Magdalena Niemczyk – z wykształcenia filolog, tłumaczka; z pasji – amatorka biżuterii handmade oraz malarstwa metodą Vedic Art. Próbował już decoupage’u, filcowania, rysunku… Jednak tworzenie biżuterii to coś, co pokochała najmocniej i czym zajmuje się już od około 4 lat. W pracach wykorzystuje naturalne elementy oraz kamienie ozdobne. Namiętnie pokochała beading i czuje, spędzi z nim dłuższy czas ;) Handmade, jak mówi, pozwala jej być prawdziwą sobą!
Razem z Jasamirą zapraszamy Was na kurs DIY, w którym pokażemy jak powstaje bransoletka sutasz, krok po kroku. Bransoletka jest nietrudna w wykonaniu, dlatego kurs ten jest wprost idealny dla osób początkujących, które pragną rozpocząć swoją przygodę z sutaszem. Do dzieła!
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki i inspiracji do tworzenia własnych projektów. Nawet jeśli któregoś z produktów użytych przez Jasamirę zabraknie, wcale nie znaczy to, że nie możesz skorzystać z tego pomysłu. Wybierz inne kolory sznurków czy koralików i stwórz swoją własną wersję sutaszowej bransoletki.
Sznurek do sutaszu – sznurek PEGA – potrzebować będziemy 4 odcinki po 50cm
Kamienie naturalne – w pomarańczowej bransoletce Jasamira użyła agatu trawionego 8mm. Kamień o pięknej fakturze, który stanowi centrum naszej bransoletki. W fioletowej bransoletce Jasamira użyła hematytu 6x8mm w kształcie prostokąta
Zapięcie do biżuterii – do bransoletki pomarańczowej odpowiednie będzie zapięcie magnetyczne o otworze 8.5x 2.5mm, a do fioletowej, która jest nieco szersza, zapięcie o otworze 10x3mm
Nić jubilerska – One-G w odcieniu zbliżonym do kolorystyki projektu
Igła jubilerska – John James – igła do nawlekania koralików 10/13
Klej jubilerski – mocny poxipol, potrzebny do wklejenia bransoletki w zapięcie
Izabela Grzeszczyk – w internecie znana jako Jasamira. Z wykształcenia jest socjologiem, ale swoje kroki skierowała w stronę artystyczną, zostawiając socjologię wyłącznie na dyplomie. Tworzeniem biżuterii zajmuje się od 10 lat, tworząc projekty z koralików, witrażu i sutaszu. Handmade to nie jedyny artystyczny konik Izy. Świetnie gra na gitarze, ucząc gry małe dzieci. Gitara otworzyła Izie drzwi do dwóch zespołów, z którymi zwiedziła pół świata. Jasamirę można poznać bliżej na Facebooku oraz http://arimasaj.blogspot.com/
Zapraszamy Was na kurs DIY, w którym Paula Banaszak pokaże jak zrobić kolczyki z koralików SuperDuo. Kolczyki kulki są całkiem proste w wykonaniu, a efekt końcowy jest bardzo fajny. Dwudziurkowe koraliki podbiły serca już chyba wszystkich handmaderek zajmujących się biżuterią, a to dlatego, że można z nich wyczarować cuda i to w niemal każdej technice. Sami zobaczcie!
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że kurs służy przede wszystkim nauce techniki – możesz użyć koralików w zupełnie innych kolorach. Koralików u nas co niemiara, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :).
Zachęcamy Cię do eksperymentów, zwłaszcza, że koralikowe kulki wykorzystać można również do innych biżuteryjnych projektów, np. naszyjników :).
6. Koralik, z którego wychodzi nić, zalicza się do naszej sekwencji. Tak więc nawlekamy jej pozostałe koraliki (w określonej kolejności) i przechodzimy przez SuperDuo.
10. Na zdjęciu poniżej, wskazuję igłą na przerwę pomiędzy dwoma SuperDuo, w której znajdują się 2 koraliki Toho. W takim ułożeniu dodajemy w okrążeniu 1 koralik Toho pomiędzy 2 SuperDuo. I dobieramy resztę sekwencji. Przechodzimy przez wszystkie koraliki ponownie (krok 7-8). Mocno zaciągamy nić.
12. Po czwartym okrążeniu tak powinna wyglądać robótka. Powtarzamy ponownie krok 10, robiąc piątego „kwiatka”. Nie zapomnijcie przechodzić przez wszystkie dodawane koraliki drugi raz, samą nitką.
13. Tak wygląda 5 „kwiatków”. Przechodzimy do górnej dziurki koralika, z którego wychodzi nić. Zaciągając nitkę, powoli zaczynamy formować kształt kuli.
14. W tym układzie będziemy mieli pod rząd dwie przerwy (o których mowa w kroku nr 10). Dodajemy po 1 koraliku Toho pomiędzy SuperDuo (jak na zdjęciach) oraz resztę naszej sekwencji. Przechodzimy przez wszystkie dodane koraliki ponownie samą nicią (patrz krok 7-9). Mocno zaciągamy nić.
Mam nadzieję, że kolczyki kulki się Wam spodobały i już niedługo zapanuje prawdziwe kulkowe szaleństwo ;)
Jak znam Waszą kreatywność, zastosujecie je do wielu projektów, również tych nie będących kolczykami ;)
Trzymam mocno kciuki! Powodzenia!
PS. Jeśli potrzebujecie pomocy, lub któryś z punktów jest dla Was niezrozumiały, napiszcie w komentarzach lub w wiadomości na Kram Pauli :).
Paula Banaszak – aktualnie przede wszystkim żona i mama energicznej dziewczynki, z rękodziełem ma do czynienia praktycznie od zawsze. Koralikowaniem zainteresowała się 3 lata temu, zaczynając od sznurów szydełkowo-koralikowych. Kocha robić to co robi i lubi zarażać innych swoją miłością do koralików. Więcej prac Pauli znajdziecie na jej blogu oraz na profilu na facebooku.
Kasia Janik, którą znacie z bloga Takie Siakie By Kate, pokaże Wam jak zrobić bransoletkę Caprice z dwóch rodzajów koralików. Myślicie, że to za trudne dla Was? Nie z Nami! To idealny pomysł na prezent świąteczny handmade dla kogoś bliskiego! Zobaczcie same, jak zrobić oryginalną biżuterię krok po kroku.
Co prawda do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze trochę czasu, ale my już zastanawiamy się, czym mogłybyśmy obdarować ukochane osoby. Uważamy, że najlepsze prezenty to te zrobione własnoręcznie. Poświęcony czas, skupienie, dobieranie szczegółów z myślą o obdarowanej osobie to najcudowniejszy prezent jaki możemy dać. A przede wszystkim jedyny w swoim rodzaju. Wydaje nam się, że ta oryginalna bransoletka świetnie sprawdzi się jako świąteczny prezent. W dodatku szczególnych okazji do jej założenia nie będzie brakować. Świetnie sprawdzi się już na imprezie sylwestrowej. Zachęcone? To do dzieła, zacznijmy od materiałów…
Materiały potrzebne do wykonania bransoletki Caprice:
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj. Jednak pamiętaj, że kurs służy głównie nauce techniki. Twoja bransoletka wcale nie musi być identyczna.
koraliki TOHO – 20-25 gram koralików 11/0 na wykonanie siatki (użyłam Inside Color Crystal Gold Lined)
koraliki – 360 kryształków CrystaLove bicone grafitowe, lustrzane w rozmiarze 4 mm, ale możecie też użyć koralików Firepolish
nić jubilerska – nić monofilowa – przezroczysta w rozmiarze 0,20 mm
igła jubilerska – igła John James™ – rozmiar 5/10, możesz też użyć igły typu Big Eye. Pamiętaj, że rozmiar igły należy dobrać w ten sposób, aby przeszła swobodnie przez otwór koralika.
Wszystkie ilości podałam z myślą o nadgarstku o obwodzie 15 cm. Ilość koralików zależy od obwodu dłoni, przez którą bransoletka ma przechodzić, jak również od szerokości bransoletki. Schemat ten jest zrobiony na bransoletkę liczącą 10 rządków.
Podstawowe informacje:
Zawsze, gdy zaczynamy pracę zostawiamy ok. 10 cm nitki na zakończenie pracy z drugiej strony. Aby dowiązać nową nitkę w trakcie pracy, warto zacząć robić to kilka oczek wcześniej. Wiążąc oba końce ze sobą, przechodzimy przez kilka koralików z wiszącymi nitkami po zrobionym supełku (nigdy nie obcinamy nitki przy supełku!) i dochodzimy do miejsca, w którym będziemy kontynuować dalsze robienie bransoletki.
Co to jest rządek?To nic innego jak ilość kryształków liczona “po skosie” lub jak kto woli 5 kryształków w szerokości bransoletki, jeden pod drugim liczone razy dwa, czyli 5 x 2 x 36 . Bransoletka na 36 rządków przechodzi przez rękę ok. 15- 18 cm. Jest na szczęście troszkę rozciągliwa, ale nie ma co jej nadwyrężać, gdyż to tylko nitka :).
Wykonanie siatki:
1. Na początku naszej pracy nawlekamy 1 koralik i przewlekamy nitkę ponownie przez jego środek, tak by zrobiła się na nim pętelka. To da nam pewność, że podczas dalszej pracy koraliki się nam nie przesuną, ani nie spadną.
6. Aby przejść do następnego rzędu, nawlekamy 5 koralików, ale wbijamy się w 3 koralik ostatnio zakończonego rzędu (zaznaczony na czarno). Znowu nawlekamy 5 koralików i wbijmy się w 3 koralik, tak postępujemy aż do końca rzędu.
W ten sposób wypełniamy siatkę do końca. W trakcie pracy bransoletka sama będzie nabierała zaokrąglonego kształtu.
Kiedy już dojdziemy do końca pracy, nie ucinamy nitki, ale przewlekamy ją jeszcze przez kilka koralików od strony siatki. Ja co jakiś czas przewlekałam nitkę dwa razy przez jeden koralik (jak na początku pracy), aby upewnić się, że nitka nam nie ucieknie.
Następnie ucinamy nitkę i możemy cieszyć się naszą, nową biżuterią.
Powodzonka w tworzeniu caprice i dużo cierpliwości, gdyż nitka lubi się plątać :).
Jak Wam się podoba bransoletka Caprice z koralików TOHO? Co sądzicie o tym projekcie? Prawda, że łatwiejsze niż myślałyście na początku? Dajcie znać w komentarzach, jak Wam poszło!
Kasia Janik z wykształcenia pedagog, rewalidant. Prywatnie szczęśliwa mama i mężatka. Przygodę z rękodziełem rozpoczęła 4,5 roku temu. Na początku była to wyłącznie autorska biżuteria, jednak z czasem zapałała pasją do kanzashi, filcu i ręcznego malowania porcelany. Jej marzeniem jest rozwijanie umiejętności w dotychczasowych technikach, a także poznanie nowych. Pasja to coś, co dodaje jej skrzydeł. Kasię znajdziecie na jej blogu i profilu na fb.
Agnieszka Wajzer-Nowak, zaprasza Was na kurs DIY, w którym pokaże jak zrobić naszyjnik z rzemieni i koralików ceramicznych. Ręcznie robiona biżuteria w klasycznym stylu to idealny pomysł na prezent DIY. Zobaczcie jakie to proste!
W pasarcie każdy ma talent do czegoś innego, domeną Agnieszki jest łączenie niepozornych materiałów w efektowną całość :). Kilka koralików ceramicznych, trochę przekładek, rzemieni i tadam! Mamy niebanalne, choć proste w wykonaniu naszyjniki :).
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że nasze kursy służą głównie inspiracji i nauce techniki. To jeden z tych projektów, które można dowolnie modyfikować, używając innych rzemieni czy koralików.
Rzemień jubilerski – w niebieskim naszyjniku jest to IcedWater 3mm, a w beżowym rzemień naturalny 4mm. Równie dobrze sprawdzi się tu inny rzemień o podobnej wielkości.
Końcówki do wklejania – otwór końcówek do wklejania musi odpowiadać grubości rzemienia. W przypadku rzemienia 3mm będą to końcówki o otworze 3mm, a w rzemieniu 4mm końcówki o otworze 4mm
Jak podobał Wam się kurs Agnieszki :)? Jesteśmy bardzo ciekawe Waszych wersji naszyjnika – nie zapomnijcie się nimi pochwalić! Do usłyszenia :)
Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.
Jak zrobić bransoletki przyjaźni? Kolorowe bransoletki ze sznurków znów wracają do mody :). I nic dziwnego, nie dość, że ich wyplatanie to sama przyjemność, a kolorowe kompozycje można mnożyć w nieskończoność, to jeszcze bardzo fajnie prezentują się na ręce :). No i najważniejsze – to wręcz klasyka, jeśli chodzi o ręcznie robiony prezent dla przyjaciółki czy siostry.
Trend na bransoletki przyjaźni pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych. Moda przywędrowała z Ameryki Środkowej. W latach dziewięćdziesiątych pojawiły się w Europie i zapanowały na dość długo ;) Jak widać kolorowe paski na nadgarstkach powracają jak bumerang. Zna je prawie każdy. Uwielbiają je surferzy. A mało kto wie, że jest to jeden z prostszych przykładów techniki makrama. Czyli sztuki wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy szydełka.
Mam do nich duży sentyment, bo od nich zaczynałam swoją przygodę z handmade.
20 lat temu nie było dostępu do Internetu, więc trzeba było się nagimnastykować, żeby coś wymyślić. Najczęściej robi się je z muliny. Jednak nikt nie powiedział, że jest to konieczne :).
Dziś postaram się wam przybliżyć w jaki sposób robić podstawowe węzły i kilka wzorów, bez patrzenia na kartkę czy w monitor.
Materiały potrzebne do wykonania bransoletek:
– mulina, kordonek, sznurek powlekany, sznurek do makramy – co chcecie ;). Kolory oczywiście dowolne!
– potrzebne będzie przymocowanie robótki. Możecie użyć klasycznie agrafki przypiętej do jeansów, podkładki na dokumenty z klipsem, małego imadełka czy tablicy korkowej i szpilek :).
Wszystkie produkty potrzebne do zrobienia bransoletek znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że kurs służy głównie nauce techniki :). W bransoletkach przyjaźni po prostu musicie poszaleć z kolorami! Popuśćcie wodze wyobraźni i do dzieła ;).
Podzieliłam tutorial na kilka części:
-Podstawowe węzły
-Przygotowanie materiałów i miejsca pracy
-Węzły prawe w praktyce
-Węzły lewe w praktyce
-Węzły zwrotne w praktyce
-Sztukowanie nici
-Zakończenie bransoletki
-Wiązanie bransoletki na nadgarstku
PODSTAWOWE WĘZŁY
Są 4 podstawowe węzły. Każdy z nich składa się z dwóch supełków.
W tym tutorialu będę używać sznurków powlekanych oraz kordonka.
Ucinamy po ok 1 metr wybranych kolorów. Jeśli chcecie pracować na sznurkach powlekanych, pamiętajcie o lekkim przypaleniu końcówek- mniejsze ryzyko strzępienia się.
Przy kordonku, nabierałam go podwójnie. Sposób przymocowania na osobnej nici (przypiętej poziomo), jest bardzo wygodny, jeśli chcecie założyć krokodylki jako zapięcie. Po zakończeniu bransoletki, końce nici pomocniczej ucinamy.
Każdy węzeł powstaje z dwóch nici. Tak więc łapiemy dwie pierwsze nitki. Będziemy wykonywać na nich węzeł prawy, czyli supełki będą w kolorze fioletowym, a pierwsza nitka będzie kierowała się w prawą stronę bransoletki (gdybyśmy w tej parze wykonali węzeł lewy, byłby koloru żółtego).
Pomocną informacją będzie fakt, że przy węzłach prawych, cały rząd przyjmuje kolor nici pierwszej (fioletowy).
Zawiązujemy fioletową nitką supełek, tak jak na zdjęciu. Ważna informacja- cały czas trzymamy drugą nić napiętą (żółta), a nitkę, którą zaciskamy supeł (fioletowa) pociągamy do góry i lekko w prawo.
Wykonujemy drugą część węzła prawego. W tym celu przytrzymujemy nić fioletową z lewej strony, by znowu mogła przesunąć się w prawo. I postępujemy tak samo jak z pierwsza połową węzła.
Tak wygląda gotowy drugi rząd. Całą bransoletkę wykonujemy w ten sposób. Ważna informacja- jeśli pracujecie na kordonku lub mulinie (szczególnie na większej ilości nici) węzły prawe układają się bardziej poziomo. Tak więc cała bransoletka będzie w pasy.
Podobnie jak przy węzłach prawych zaczynamy od ustalenia kolejności naszych nici.
Nadal będziemy przemieszczać się w prawą stronę pierwszą nicią (zieloną) ale tym razem cały rząd będzie koloru kolejnych nici, a nie nici pierwszej. Brzmi zagmatwanie ale jak sami się za to zabierzecie, stanie się to oczywiste ;)
Wykonujemy drugą część węzła w identyczny sposób jak część pierwszą. Biała nić musi znajdować się z prawej strony nici zielonej, tak jak na początku. Supełek zaciskamy tak jak poprzednio.
Warto wspomnieć, że możecie robić bransoletkę od strony prawej (do lewej). Wtedy cały rząd będzie miał jednolity kolor przy węzłach lewych. Natomiast przy węzłach prawych, cały rząd będzie miał kolor kolejnych nici.
To jakby odwrotność zaczynania bransoletki od strony lewej do prawej. ;-)
WĘZŁY ZWROTNE W PRAKTYCE
Nie będę się nad nimi rozwodzić, bo już po wstępie wiadomo o co chodzi (zdjęcia na początku). Jeśli opanowaliście lewe i prawe, te będą dla Was pestką . Przy węzłach zwrotnych prawych, robimy pierwszy supełek w prawo, drugi w lewo. Nitka wraca na swoje miejsce.
Jak zapewne zauważyliście, wzór jest rozpisany rzędami, w których węzły stanowią pary nici. Pierwsza para: granatowa i żółta, druga para: brązowa i czerwona, trzecia para żółta i zielona.
Węzły nie są robione ciągiem, tak jak w przypadku wykonywania wszystkich węzłów takich samych.
SZTUKOWANIE NICI
Czasem może się zdarzyć, że źle oszacujecie długość potrzebnych nici. W takich przypadkach nie wyrzucamy całej pracy, czy tez nie prujemy. Dołączamy nową nić
Pokaże Wam na przykładzie jak to robić.
Jak widzicie na zdjęciu poniżej, granatowa nitka jest już krótka.
Jest naprawdę dużo sposobów na zakończenie. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni Podam dwa przykłady.
Jeśli robiliście pętle na początku, możecie np. zrobić dwa warkoczyki. Ja robiłam bransoletkę na czterech nitkach, więc tak wyglądało moje zakończenie:
Natomiast w przypadku, gdy chcemy zamocować krokodylki, ucinamy końcówki nici. Sznurek, na którym mocowaliśmy wszystkie nici także ucinamy z obydwu stron.
Bardzo często spotykałam się z opiniami, że bransoletki przyjaźni szybko się rozwiązują przez co bardzo łatwo można je zgubić. Mam tu na myśli najczęściej spotykane zakończenie: pętla i warkoczyki. Jasne, może się zgubić. Jednak jest pewien węzeł, który gdy się szarpnie za bransoletkę, mocniej się zaciska.
I to by było na tyle. Takie podstawy wystarczą by usiąść i samemu stworzyć coś pięknego. Bo bransoletki ze sznurków, wcale nie muszą być nudne ;)! Nie zapomnijcie podarować swoich bransoletek najbliższym. Nie bez powodu nazywają się bransoletkami przyjaźni :).
Paula Banaszak – aktualnie przede wszystkim żona i mama energicznej dziewczynki, z rękodziełem ma do czynienia praktycznie od zawsze. Koralikowaniem zainteresowała się 3 lata temu, zaczynając od sznurów szydełkowo-koralikowych. Kocha robić to co robi i lubi zarażać innych swoją miłością do koralików. Więcej prac Pauli znajdziecie na jej blogu oraz na profilu na facebooku.
Marta Draganek w przygotowanym specjalnie dla Was kursie DIY pokazała jak zrobić bransoletkę peyote. Dowiecie się jak kreatywnie wykorzystać koraliki TOHO, ścieg Peyote i metalową bazę NUNN. A to wszystko w jednej bransoletce! Trudne? Nie z nami. W końcu nie ma nic lepszego niż ręcznie robione prezenty, a tak efektowna bransoletka jest wprost stworzona na prezent. Jeśli Wam też już chodzą po głowie upominki świąteczne, nie traćcie czasu, do igieł!
Dziś kolejny bardzo efektowny beadingowy projekt utkany z drobnych koralików TOHO! Pokażę Wam w jaki sposób na metalowej bazie stworzyć wielokolorowy etniczny wzór ściegiem pejotlowym. Zatem igły, nitki w dłonie i do dzieła!
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj.
Baza do bransoletki– NUNN – stal nierdzewna, średnica wewnętrzna 65mm, szerokość 12mm. Jest to metalowa baza z podniesionym rantem. Przestrzeń pomiędzy brzegami bazy można wypełnić koralikami TOHO przy użyciu ściegów takich jak np. peyote, square lub na krośnie – beadloom.
Koraliki TOHO Round 15/0 – specjalnie na potrzeby tego kursu zaprojektowałam geometryczny wzór w odcieniach bieli, czerni, zieleni i srebra. Wykorzystane przeze mnie kolory koralików to: Opaque White, Opaque Jet, Opaque Sour Apple oraz Permanent Finish Galvanized Aluminium.
Nić jubilerska – TOHO One-G – woskowane nici w kolorze czarnym. Alternatywnie można wykorzystać nić monofilową.
Igła do koralików – rozmiar 12. Rozmiar igły należy dobrać w ten sposób, aby przeszła ona przez otwór koralika 15/0 kilkakrotnie.
Ozdobienie bazy nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać, wymaga jednak cierpliwości. Planowanie oraz utkanie koralikowego wzoru zajęło mi ok. 8 godzin.
Moja baza ma średnicę wewnętrzną 65mm. Zewnętrzny obwód bazy to 21cm. Z moich wyliczeń wynikało, że aby zapełnić przestrzeń między brzegami bazy ściegiem pejotlowym potrzebnych będzie 130 rzędów koralików TOHO 15/0. Zaprojektowałam więc wzór, który powtarza się co 13 rzędów. Szerokość wzoru to 9 koralików TOHO, będziemy więc operować ściegiem pejotlowym nieparzystym.
Osoby, które miały wcześniej styczność z tym ściegiem, z pewnością poradzą sobie bazując na samym schemacie powyżej. Dla początkujących przygotowałam zdjęcia, które pomogą rozpocząć przygodę z tą techniką.
1. Rząd 1-2
Przygotowujemy igłę z nitką o takiej długości, aby wygodnie nam się pracowało (w każdym momencie można wpleść we wzór nową nitkę). Ja zazwyczaj korzystam z nitek o długości 1,2-1,5m. Nawlekamy koraliki widoczne na naszym schemacie w rzędach 1-2, zaczynając od lewego górnego rogu, tj. [1x Opaque Jet, 2x Aluminium, 2x Opaque White, 2x Aluminium, 2x Opaque Jet].
Koniec nitki o długości ok. 10-12cm owijamy wokół wskazującego palca lewej ręki (dzięki temu nawleczone wcześniej koraliki nie będą nam zjeżdżały z nitki, łatwiej też będzie je utrzymać w miejscu). Teraz pomiędzy koraliki 1-2 rzędu będziemy wplatać koraliki rzędu 3, aby powstało coś na kształt murka z cegieł. Zgodnie z schematem nawlekamy 1 koralik Sour Apple (oznaczony czarną kropką) i przeciągamy igłę przez przedostatni czarny koralik z poprzedniego rzędu. Image may be NSFW. Clik here to view.
3. Następnie, w ten sam sposób, w co drugi koralik wplatamy kolejne elementy z naszego schematu [1x Opaque Jet, 1x Aluminium, 1x Opaque White, 1x Aluminium].
4. Ponieważ jest to ścieg pejotlowy nieparzysty, w każdym nieparzystym rzędzie będziemy musieli wykonać „nawrotkę”, aby móc przejść do kolejnego rzędu parzystego.
Wbijamy zatem igłę od góry, w koraliki czarny i srebrny z rzędów 1-2.
14. Kontynuujemy dodawanie rzędów parzystych i nieparzystych według wzoru. Po zakończeniu rzędu 13, powtarzamy schemat od początku, aż do uzyskania splotu odpowiedniej długości. Dla bazy o obwodzie 21cm, sekwencję należy powtórzyć 10 razy.
17. Końce nici chowamy wewnątrz koralików splotu – po prostu przeciągamy je przez kolejne koraliki na całym obwodzie bransoletki. Nadmiar nici odcinamy.
Znając dokładną liczbę rzędów potrzebnych do wypełnienia bazy oraz liczbę koralików w rzędzie, możecie zaprojektować własny niepowtarzalny wzór bransoletki. W sieci znaleźć można programy, które ułatwiają tworzenie koralikowych wzorów, np. BeadTool (wersja angielska do ściągnięcia tu http://www.beadtool.net/download.html). Darmowa demonstracyjna wersja programu niestety nie pozwala na zapisywanie rezultatów swojej pracy do dalszej edycji, niemniej jednak pozwala zwizualizować sobie wstępną koncepcję bransoletki.
A może Wy znacie jakieś darmowe programy, które moglibyście polecić innym?
Pozdrawiam serdecznie, Marta Draganek-Zając
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Agnieszka Wajzer-Nowak przygotowała dla Was nowy kurs tworzenia biżuterii, w którym pokaże jak zrobić naszyjnik z łańcuszków. Ba, co tam jeden. Cztery! Cztery naszyjniki komponujące się w piękny zestaw, ale i odpowiednie do noszenia samodzielnie. Naszyjniki można nosić na wiele różnych sposobów, więc jeśli lubisz eksperymentować z dodatkami… ten kurs jest dla Ciebie :).
Kurs został podzielony na 4 części, a każda z nich poświęcona jest innemu naszyjnikowi, który następnie możemy połączyć w oryginalny komplet. Możemy, ale nie musimy :). Jeśli któryś z naszyjników bardziej podoba Ci się solo – żaden problem! Masz pełną dowolność w tym, który z nich wykonasz.
Materiały potrzebne do wykonania naszyjników:
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kompletu znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że kurs służy głównie inspiracji, Twój komplet może, a nawet powinien, być zrobiony “po Twojemu” :). Nadaj naszyjnikom swój własny charakter, np. zmieniając gamę kolorystyczną czy zestawienie zawieszek. W tak bogatym zestawie, możliwości modyfikacji jest bardzo wiele.
Łańcuszek do biżuterii – drobna pancerka lub ankier, np. 3x2mm, mocny łańcuszek typu rolo 5mm. Do najdłuższego naszyjnika Aga użyła nieco grubszego łańcuszka 5x4mm
Zawieszki – tworząc swoje naszyjniki, możesz wykorzystać zupełnie inne zawieszki, ale by zachować proporcje, trzymaj się rozmiarów zbliżonych do tych wybranych przez Agnieszkę. Jeśli preferujesz mniej zdobne formy, możesz w ogóle zrezygnować z części zawieszek
Przekładki jubilerskie – jeśli efekt przełożenia kamieni talerzykami Ci się nie podoba, możesz z nich zrezygnować. Przekładki walce, przydadzą się do zamaskowania łapaczek użytych w naszyjniku
Kółka montażowe – potrzebne Ci będą kółeczka w rozmiarze 5 lub 6mm, a także 7mm
Zapięcie do biżuterii – każdy z naszyjników zapinany jest na karabińczyk w rozmiarze 16mm. Jeśli nie zależy Ci na możliwości regulacji naszyjnika, możesz zastosować zapięcie typu toggle
Kamienie naturalne – Aga użyła agatów w rozmiarze 8mm, ale równie dobrze sprawdzą się inne kamienie lub koraliki w podobnym rozmiarze np. Mistic. Do jednego z naszyjników, Aga użyła agatu w kształcie kropli, o wymiarach 12×8 mm.
Stopery – zaciski zabezpieczą żyłkę lub nić przed wysunięciem się z łapaczki
Narzędzia jubilerskie – do przecięcia łańcuszków potrzebne Ci będą szczypce tnące, a do zaginania kółeczek szczypce płaskie. Do zagięcia haczyka na szpilce jubilerskiej, przydadzą Ci się bociany.
Klej jubilerski – jeśli naszyjnik z agatami chcesz wykonać z nici, zamiast żyłki, przyda Ci się klej magic, którym zabezpieczysz końcówki nici przed strzępieniem. Klej szybkoschnący przyda się do zabezpieczenia supełków w łapaczce.
Jak Wam się podobają naszyjniki wykonane przez Agnieszkę :)? Czekamy na Wasze komentarze!
Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.
Zapraszamy Was na kurs tworzenia biżuterii, w którym Agnieszka Wajzer-Nowak pokaże krok po kroku, jak zrobić bransoletkę z koralików SuperDuo. Z dwudziurkowych koralików, w łatwy sposób wyczarować możecie oryginalne bransoletki. Same zobaczcie ;)!
Koraliki – SuperDuo w wybranych przez Ciebie kolorach. Do wykończenia bransoletki przydadzą Ci się koraliki TOHO w rozmiarze 8/0. Możesz je też zastąpić gładkimi kulkami 2mm.
Kółka montażowe – w rozmiarze 6-7mm, przydadzą się do zamontowania zapięcia, a jeśli zamontujesz ich kilka, świetnie sprawdzą się jako łańcuszek do regulacji długości bransoletki
Zawieszki – mała zawieszka stanowi nie tylko ozdobę bransoletki, ale i ułatwia jej zapinanie, w przypadku zapięcia na karabińczyk
Igła jubilerska – długa igła, zwróć uwagę, by była na tyle cienka, by przejść przez otwór koralików SuperDuo i TOHO
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletek znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie nauce techniki – zainspiruj się i stwórz bransoletkę zgodną z Twoim stylem :). Może to być cieńsza bransoletka złożona z mniejszej ilości rzędów lub wręcz przeciwnie, szersza. Z kolorystyką i doborem dodatków, również możesz poeksperymentować.
Zobaczcie: ta sama technika wykonania bransoletki, te same koraliki, a charakter biżuterii zupełnie inny. Dlatego właśnie zachęcamy Was do eksperymentów :)!
Jak Wam się podobają bransoletki z koralików SuperDuo? Skusicie się na wykonanie takiej ;)?
Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.
Razem z Paulą Banaszak zapraszamy Was na kurs robienia biżuterii, w którym pokażemy jak zrobić bransoletkę z kilku rodzajów koralików. Odcienie fioletu idealnie komponują się z jesienną paletą dlatego dziś przepiękny lawendowy kolor będzie dominował. U nas, bo przecież Wasze bransoletki mogą wyglądać zupełnie inaczej :). Zainspirujcie się i stwórzcie własne wersje lawendowej bransoletki.
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie nauce techniki i inspiracji do tworzenia własnych projektów. Twoja bransoletka nie musi być lawendowa, do jej wykonania wykorzystaj koraliki w swoich ulubionych kolorach. Nie musisz też stawiać na jednolitą barwę bransoletki, eksperymentuj, a uzyskany efekt będzie jeszcze lepszy! Bo Twój ;).
Gotowe? No to igły w ruch ;).
Krok 1. Nawlekamy na żyłkę 4 Toho 11/0 (TR11), 1 SuperDuo (SD), 4 Toho 11/0 (TR 11)
Krok 12. Dodajemy 1SD,1Tila,1SD, przechodzimy przez koralik Tile. Następnie przechodzimy przez wszystkie dodane koraliki jeszcze raz. Igła wychodzi z koralika Tile.
Krok 17. Dodajemy 4 TR11, 1 SD, 4 TR11 i przeciągamy przez przeciwległą dziurkę koralika Tile. Tworzymy okrąg. Przechodzimy przez wszystkie koraliki jeszcze raz. Igła wychodzi z koralika SuperDuo.
Krok 19. Dodajemy 8 TR11 oraz sprężeynkę z karabińczykiem. Przechodzimy przez SD, tworząc okrąg. Przechodzimy przez wszystkie koraliki jeszcze raz. Nić wychodzi z SuperDuo.
Krok 34. Powtarzamy kroki 28-33, uzupełniając pozostały brzegi bransoletki. Przy dodawaniu ostatniego koralika TR15, nasza nić musi wychodzić z górnej dziurki ostatniego koralika SD.
Przechodzimy przez kolejne koraliki, tak jak jest to pokazane na zdjęciach poniżej.
Krok 38. Przechodzimy przez kolejne koraliki do miejsca, z którego wystaje początek nici. Końce żyłki zawiązujemy na supełek i przechodząc prze kolejne koraliki- ukrywamy go. Nadmiar nici ucinamy.
Mam nadzieję, że i tym razem spodoba Wam się tutorial i już niedługo pochwalicie się swoimi wersjami lawendowej bransoletki :).
Paula Banaszak – aktualnie przede wszystkim żona i mama energicznej dziewczynki, z rękodziełem ma do czynienia praktycznie od zawsze. Koralikowaniem zainteresowała się 3 lata temu, zaczynając od sznurów szydełkowo-koralikowych. Kocha robić to co robi i lubi zarażać innych swoją miłością do koralików. Więcej prac Pauli znajdziecie na jej blogu oraz na profilu na facebooku.
Z koralików Czechmates stworzyć można całe mnóstwo niesamowitych rzeczy. Moja propozycja na dzisiaj to instrukcja, jak zrobić kolczyki z koralików Tile w kolorze burzowego błękitu – idealne na jesienno-zimową deszczową pogodę. Prosty kurs na kolczyki łezki to doskonały sposób na jesienny wieczór;)
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że kurs ma służyć nauce techniki i inspirować do tworzenia własnych projektów. Nie zrażaj się, jeśli akurat zabraknie jakiegoś wzoru czy koloru.
1. Na początek ucinamy kawałek żyłki o długości ok. 70 cm i nawlekamy na niego 8 koralików w sekwencji: 1 koralik Tile, 1 koralik TOHO.
2. Następnie przez wszystkie koraliki przechodzimy jeszcze raz, żeby zamknęły się w kółko. Na końcu zostawiamy ok. 15 cm żyłki – zawiążemy ją dopiero przy wykańczaniu pracy.
7. Teraz musimy zawrócić, żeby lepiej umocować Daggera, więc przechodzimy z powrotem przez wewnętrzną dziurkę w tym samym koraliku.Image may be NSFW. Clik here to view.
8. Nabieramy jeden koralik TOHO i przechodzimy przez wolną dziurkę w Daggerze – tę bliżej końcówki.
10. Teraz musimy przedostać się na drugą stronę – wracamy przez drugą dziurkę w koraliku i przechodzimy jeszcze raz przez wszystkie koraliki dodane w kroku 5.
14. Przechodzimy przez lewe górne Tile i od razu zawracamy – przechodzimy z powrotem przez drugą dziurkę tego samego Tile, środkowe 11/0, i w kolejnym Tile znów zawracamy. Możecie oczywiście „przedostać” się przez inne koraliki, najważniejsze, żeby ostatecznie wyjść z zewnętrznej dziurki górnego prawego Tile.
Wzór możecie lekko zmodyfikować, dodając do niego 3 milimetrowe koraliki FirePolish lub rezygnując z górnego koralika Tile. Nie bójcie się też bawić kolorami i efektami – Czechmates Tile są dostępne w naprawdę wielu kolorach (;Image may be NSFW. Clik here to view.
Spróbujcie i koniecznie podzielcie się efektami swojej pracy (;.
Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku.
Koraliki SuperDuo zainspirowały nas do stworzenia kolejnego kursu. Oto bransoletka ze sznurka i koralików, w zupełnie nowym wydaniu. Prosta w wykonaniu, a przy tym efektowna. Wajzerce, która przygotowała dla Was ten kurs tworzenia biżuterii, kojarzy się troszkę z skórą krokodyla ;). Do dzieła!
Sznurek jubilerski – 1 lub 2mm, sznurek powlekany. Równie dobrze sprawdzi się cieniutki rzemyk :)
Koraliki SuperDuo – do bransoletki na ok. 16-17cm nadgarstek, potrzebnych będzie ok 80 koralików SuperDuo
Kulki gładkie – 6mm, zrobimy z nich zapięcie do naszej bransoletki. Kulki można zastąpić koralikami o podobnym rozmiarze, np. ceramicznymi. Ważne, by koraliki miały na tyle duży otwór wewnętrzny, by przeciągnąć przez niego nasz sznurek
Igła jubilerska – zwróć uwagę, by była na tyle cienka, by bez trudu przeszła przez dziurkę SuperDuo
Nić jubilerska – kolor nici powinien współgrać z kolorem sznurka, dzięki temu bransoletka będzie prezentować się estetycznie
Klej – szybkoschnący, przyda się do podklejenia supełka
Nożyczki
Zapalniczka – potrzebna do przypalenia końcówek sznureczków, w celu zabezpieczenia ich przed strzępieniem
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie inspiracji i nauce techniki, zainspiruj się i stwórz własną wersję bransoletki, nie zrażając się tym, że jakichś koralików aktualnie brakuje. Koraliki SuperDuo występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, na pewno znajdziesz coś w swoim typie :).
Mamy nadzieję, że kurs Wam się podobał i pokusicie się o wykonanie własnej wersji bransoletki :). Powodzenia!
Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.